Vishay/Dale RN70D1071FRSL
RN70D1071FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D1071FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.07K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D1071FRSL.pdf
Availability of RN70D1071FRSL
QUANTITY
RN70D1071FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D1071FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70D1071FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D1071FRSL
Related LinksRN70D1, RN70D1071FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D1071FRSL Details Description
Related parts for RN70D1071FRSL
RES SMD 442 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
INDUCTOR 17.8MH COMMON MODE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 2000VA datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 30W datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 5.6K OHM 1608 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
33UF 100V 12.5X26.5 105C RAD datasheet.pdf