Vishay/Dale RN70D1271FRSL
RN70D1271FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D1271FRSL
Brief Description
RES 1.27K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D1271FRSL.pdf
Availability of RN70D1271FRSL
QUANTITY
RN70D1271FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D1271FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70D1271FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D1271FRSL
Related LinksRN70D1, RN70D1271FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D1271FRSL Details Description
Related parts for RN70D1271FRSL
CONN BASE SIDE ENTRY SZ12 PG29 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 1W FLUSH SMD datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 4.5KW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 149K OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 3A ROCKER datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 1% 160VDC datasheet.pdf