Vishay/Dale RN70D1500FRE6
RN70D1500FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D1500FRE6
Brief Description
RES 150 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D1500FRE6.pdf
Availability of RN70D1500FRE6
QUANTITY
RN70D1500FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D1500FRE6
Internal Part NumberEIS-RN70D1500FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D1500FRE6
Related LinksRN70D1, RN70D1500FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D1500FRE6 Details Description
Related parts for RN70D1500FRE6
DAUGHTER CARD W/SI3200 INTERFACE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 550A 1250V 3KN/110 AR CU datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
OSC MEMS 155.5200MHZ CMOS SMD datasheet.pdf