Vishay/Dale RN70D1503FRSL
RN70D1503FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D1503FRSL
Brief Description
RES 150K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D1503FRSL.pdf
Availability of RN70D1503FRSL
QUANTITY
RN70D1503FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D1503FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70D1503FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D1503FRSL
Related LinksRN70D1, RN70D1503FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D1503FRSL Details Description
Related parts for RN70D1503FRSL
CONN SOCKET 50POS IDC DL POL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 1A SOT-563 datasheet.pdf
IC REG PWM 2PHASE BUCK 40TQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 32VC QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf