Vishay/Dale RN70D2151FBSL
RN70D2151FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D2151FBSL
Brief Description
RES 2.15K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D2151FBSL.pdf
Availability of RN70D2151FBSL
QUANTITY
RN70D2151FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D2151FBSL
Internal Part NumberEIS-RN70D2151FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D2151FBSL
Related LinksRN70D2, RN70D2151FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D2151FBSL Details Description
Related parts for RN70D2151FBSL
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-DIP datasheet.pdf
LONG PARTITION 19-3/4 X 22-3/4 datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 22-16AWG #10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC BASESTATION FINAL SOT502B datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED ASSY VERT 5MM GRN 565NM datasheet.pdf
RES 3.61K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 10ppm 12pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf