Vishay/Dale RN70D2553FRSL
RN70D2553FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D2553FRSL
Brief Description
RES 255K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D2553FRSL.pdf
Availability of RN70D2553FRSL
QUANTITY
RN70D2553FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D2553FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70D2553FRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D2553FRSL
Related LinksRN70D2, RN70D2553FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D2553FRSL Details Description
Related parts for RN70D2553FRSL
FIXED IND 39UH 780MA 700 MOHM datasheet.pdf
LED GOLDEN DRAGON WARM WHT 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 69K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER SPI 144FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
VERTICAL SATA 4GB SLC datasheet.pdf
FRONT SHEAR PLATE datasheet.pdf
3:1 HEAT SHRINK TUBING BLUE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf