Vishay/Dale RN70D2740FRSL
RN70D2740FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D2740FRSL
Brief Description
RES 274 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D2740FRSL.pdf
Availability of RN70D2740FRSL
QUANTITY
RN70D2740FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D2740FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70D2740FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D2740FRSL
Related LinksRN70D2, RN70D2740FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D2740FRSL Details Description
Related parts for RN70D2740FRSL
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V OUT 1W datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 10A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC GATE UNIV 2INPUT 6-MICROPAK datasheet.pdf
OSC VCXO 44.736MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf