Vishay/Dale RN70D2742FRE6
RN70D2742FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D2742FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27.4K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D2742FRE6.pdf
Availability of RN70D2742FRE6
QUANTITY
RN70D2742FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D2742FRE6
Internal Part NumberEIS-RN70D2742FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D2742FRE6
Related LinksRN70D2, RN70D2742FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D2742FRE6 Details Description
Related parts for RN70D2742FRE6
RES CHAS MNT 3.5 OHM 10% 746W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 2ROW R/A 8POS datasheet.pdf
WIREWAY CUT-OFF FITTING 6X6" datasheet.pdf
VARISTOR 297V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CAP CER 270PF 500V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
LED ASSY VERT 0.12" 5MM HER CLR datasheet.pdf
1200UF 250V 35X40MM 85C 2000H datasheet.pdf