Vishay/Dale RN70D2871FBSL
RN70D2871FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D2871FBSL
Brief Description
RES 2.87K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D2871FBSL.pdf
Availability of RN70D2871FBSL
QUANTITY
RN70D2871FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D2871FBSL
Internal Part NumberEIS-RN70D2871FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D2871FBSL
Related LinksRN70D2, RN70D2871FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D2871FBSL Details Description
Related parts for RN70D2871FBSL
HEADER COUPLER 5.08MM 24POS OR datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 6.3V X7R 0508 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.07M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PLUG HE14 IDC 180 2 P AWG 28-26 datasheet.pdf
TERMINAL STRAP - 13.5" LENGTH datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 101K OHM 0.4W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
K-5E-M17 M9/2 0-C00/M17 F8 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
Low Cost, 300 MHz Rail-to-Rail Amplifiers IC datasheet.pdf