Vishay/Dale RN70D3011FBSL
RN70D3011FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D3011FBSL
Brief Description
RES 3.01K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D3011FBSL.pdf
Availability of RN70D3011FBSL
QUANTITY
RN70D3011FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D3011FBSL
Internal Part NumberEIS-RN70D3011FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D3011FBSL
Related LinksRN70D3, RN70D3011FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D3011FBSL Details Description
Related parts for RN70D3011FBSL
IC SWITCH DUAL SPDT 16DIP datasheet.pdf
LED E10 BASE T3-1/4 YELLOW 28V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 12NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
250X032 DBL TAB 1 HOLE FLAT TIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS CABLE PIN datasheet.pdf