Vishay/Dale RN70D3572FBSL
RN70D3572FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D3572FBSL
Brief Description
RES 35.7K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D3572FBSL.pdf
Availability of RN70D3572FBSL
QUANTITY
RN70D3572FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D3572FBSL
Internal Part NumberEIS-RN70D3572FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)35.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D3572FBSL
Related LinksRN70D3, RN70D3572FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D3572FBSL Details Description
Related parts for RN70D3572FBSL
PLG/RIVET.062 PANEL 10/PKG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC TXRX ISOLATED CAN 5V 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 8PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
WE-CBF SMD EMI SUPP FERRITE BEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 56V 90W datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf