Vishay/Dale RN70D4220FB14
RN70D4220FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D4220FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 422 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D4220FB14.pdf
Availability of RN70D4220FB14
QUANTITY
RN70D4220FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D4220FB14
Internal Part NumberEIS-RN70D4220FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)422
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D4220FB14
Related LinksRN70D4, RN70D4220FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D4220FB14 Details Description
Related parts for RN70D4220FB14
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC NANOPOWER COMP 8-SOIC datasheet.pdf
SLEEVE EXP FR BLK 0.25"(6.4MM) datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 TAB/CLIP-ON datasheet.pdf
SWITCH INDICATOR COMPACT LED GRN datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 0.5% 3W 3637 datasheet.pdf