Vishay/Dale RN70D4991FBSL
RN70D4991FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D4991FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.99K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D4991FBSL.pdf
Availability of RN70D4991FBSL
QUANTITY
RN70D4991FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D4991FBSL
Internal Part NumberEIS-RN70D4991FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D4991FBSL
Related LinksRN70D4, RN70D4991FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D4991FBSL Details Description
Related parts for RN70D4991FBSL
MOD APMR 3-PH VAULT DET DIN RAIL datasheet.pdf
RES 18 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 18POS datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
IC DSC 32BIT 96KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf