Vishay/Dale RN70D5230FB14
RN70D5230FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D5230FB14
Brief Description
RES 523 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D5230FB14.pdf
Availability of RN70D5230FB14
QUANTITY
RN70D5230FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D5230FB14
Internal Part NumberEIS-RN70D5230FB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)523
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D5230FB14
Related LinksRN70D5, RN70D5230FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D5230FB14 Details Description
Related parts for RN70D5230FB14
RES SMD 30.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERM 12A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 80POS .100 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG WHITE 250' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 50V 0.2W UMT3F datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1200UF 50V CHA MNT datasheet.pdf