Vishay/Dale RN70D6042FBSL
RN70D6042FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D6042FBSL
Brief Description
RES 60.4K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D6042FBSL.pdf
Availability of RN70D6042FBSL
QUANTITY
RN70D6042FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D6042FBSL
Internal Part NumberEIS-RN70D6042FBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D6042FBSL
Related LinksRN70D6, RN70D6042FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D6042FBSL Details Description
Related parts for RN70D6042FBSL
CAP FILM 0.091UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
ID ISC.ANT.U250/250-FCC CIRC UHF datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" SMD TIN datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS 1.00" DL GOLD datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm Series 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf