Vishay/Dale RN70D6191FB14
RN70D6191FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D6191FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.19K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D6191FB14.pdf
Availability of RN70D6191FB14
QUANTITY
RN70D6191FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D6191FB14
Internal Part NumberEIS-RN70D6191FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D6191FB14
Related LinksRN70D6, RN70D6191FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D6191FB14 Details Description
Related parts for RN70D6191FB14
IC DRIVER QUAD 0.7A POWERSO-10 datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SO datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 8WSON datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS VERT .050 T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf