Vishay/Dale RN70D6981FRSL
RN70D6981FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D6981FRSL
Brief Description
RES 6.98K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D6981FRSL.pdf
Availability of RN70D6981FRSL
QUANTITY
RN70D6981FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D6981FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70D6981FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D6981FRSL
Related LinksRN70D6, RN70D6981FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D6981FRSL Details Description
Related parts for RN70D6981FRSL
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FILTER MULTI-STAGE HI PERF 20A datasheet.pdf
RES 432K OHM 0.25W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
RES 2.58K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS CABLE SKT datasheet.pdf