Vishay/Dale RN70D8062FB14
RN70D8062FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D8062FB14
Brief Description
RES 80.6K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D8062FB14.pdf
Availability of RN70D8062FB14
QUANTITY
RN70D8062FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D8062FB14
Internal Part NumberEIS-RN70D8062FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D8062FB14
Related LinksRN70D8, RN70D8062FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D8062FB14 Details Description
Related parts for RN70D8062FB14
RELAY REED SPST 2A 12V datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 174 50/CD datasheet.pdf
CONN SPRING 48POS DUAL .295 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 8.96K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 300W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf