Vishay/Dale RN70D8250FRE6
RN70D8250FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D8250FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 825 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D8250FRE6.pdf
Availability of RN70D8250FRE6
QUANTITY
RN70D8250FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D8250FRE6
Internal Part NumberEIS-RN70D8250FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D8250FRE6
Related LinksRN70D8, RN70D8250FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D8250FRE6 Details Description
Related parts for RN70D8250FRE6
IC REG LDO 15V 1A TO220AB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 42SDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 14.9K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC GRE datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 18MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MICRO 15C P 30" YEL JACKP datasheet.pdf
LCD TFT TOUCH 5.7' datasheet.pdf
4700UF 80V 30X40MM 85C 5000H datasheet.pdf