Vishay/Dale RN70D8452FB14
RN70D8452FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D8452FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 84.5K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D8452FB14.pdf
Availability of RN70D8452FB14
QUANTITY
RN70D8452FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D8452FB14
Internal Part NumberEIS-RN70D8452FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)84.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D8452FB14
Related LinksRN70D8, RN70D8452FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D8452FB14 Details Description
Related parts for RN70D8452FB14
CONN HEADER .100 DUAL R/A 62POS datasheet.pdf
IC DRIVER FET FULL BRIDGE 20SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 910K OHM 1206 datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 51K OHM 5% AXL datasheet.pdf
TRANSFORMER LINE 1.33:1 8MH datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 900MA 130 MOHM SMD datasheet.pdf