Vishay/Dale RN70E1000FRE6
RN70E1000FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70E1000FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70E1000FRE6.pdf
Availability of RN70E1000FRE6
QUANTITY
RN70E1000FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70E1000FRE6
Internal Part NumberEIS-RN70E1000FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70E1000FRE6
Related LinksRN70E1, RN70E1000FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70E1000FRE6 Details Description
Related parts for RN70E1000FRE6
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 64.3VC DO15 datasheet.pdf
IC PROCESSOR CAR SGNL 6CH 64LQFP datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR 2.5MM NPN/NO datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
A5 4.0KW 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 2W SMBG datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 100MA 4.2 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 1228.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf