Vishay/Dale RN70E1002FRSL
RN70E1002FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70E1002FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70E1002FRSL.pdf
Availability of RN70E1002FRSL
QUANTITY
RN70E1002FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70E1002FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70E1002FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70E1002FRSL
Related LinksRN70E1, RN70E1002FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70E1002FRSL Details Description
Related parts for RN70E1002FRSL
CONN SCSI .085" MALE RA 36POS datasheet.pdf
Connector Header 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 60POS .100 T/H AU datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR 12X12MM AD5522 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf