Vishay/Dale RN70E1004FRSL
RN70E1004FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70E1004FRSL
Brief Description
RES 1M OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70E1004FRSL.pdf
Availability of RN70E1004FRSL
QUANTITY
RN70E1004FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70E1004FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70E1004FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70E1004FRSL
Related LinksRN70E1, RN70E1004FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70E1004FRSL Details Description
Related parts for RN70E1004FRSL
RES SMD 1.2M OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC CONVERTER DDR DDR2 TDFN8 datasheet.pdf
IC MPU OMAP-L1X 200MHZ 361NFBGA datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
D4NL-4GFG-B4 datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 6POS datasheet.pdf
RES 274 OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 34 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 5V 10UA datasheet.pdf