Vishay/Dale RNC50J4121BSRSL
RNC50J4121BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4121BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.12K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4121BSRSL.pdf
Availability of RNC50J4121BSRSL
QUANTITY
RNC50J4121BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4121BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4121BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4121BSRSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4121BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4121BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J4121BSRSL
IC OPAMP CFA 1.8GHZ 8VSSOP datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR BLUE datasheet.pdf
TVS DIODE 408VWM 658VC SMA datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
IC RF AGILE TXRX 144-BGA datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf