Vishay/Dale RN70E1501BBSL
RN70E1501BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70E1501BBSL
Brief Description
RES 1.5K OHM 3/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN70E1501BBSL.pdf
Availability of RN70E1501BBSL
QUANTITY
RN70E1501BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70E1501BBSL
Internal Part NumberEIS-RN70E1501BBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70E1501BBSL
Related LinksRN70E1, RN70E1501BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70E1501BBSL Details Description
Related parts for RN70E1501BBSL
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 14.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 12-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
ROUND SPACER M6 NYLON 1/4" datasheet.pdf
NUT M3 HEX SS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf