Vishay/Dale RN70E1502FBSL
RN70E1502FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70E1502FBSL
Brief Description
RES 15K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70E1502FBSL.pdf
Availability of RN70E1502FBSL
QUANTITY
RN70E1502FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70E1502FBSL
Internal Part NumberEIS-RN70E1502FBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)