Vishay/Dale RN70E1670BB14
RN70E1670BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70E1670BB14
Brief Description
RES 167 OHM 3/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN70E1670BB14.pdf
Availability of RN70E1670BB14
QUANTITY
RN70E1670BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70E1670BB14
Internal Part NumberEIS-RN70E1670BB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)167
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70E1670BB14
Related LinksRN70E1, RN70E1670BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70E1670BB14 Details Description
Related parts for RN70E1670BB14
RES SMD 11.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
MATRICE DIE ASSY 14AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 2824 datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 3/4" 8A MED datasheet.pdf
RES 72.3 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf