Vishay/Dale RN70E2051BBSL
RN70E2051BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70E2051BBSL
Brief Description
RES 2.05K OHM 3/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN70E2051BBSL.pdf
Availability of RN70E2051BBSL
QUANTITY
RN70E2051BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70E2051BBSL
Internal Part NumberEIS-RN70E2051BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70E2051BBSL
Related LinksRN70E2, RN70E2051BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70E2051BBSL Details Description
Related parts for RN70E2051BBSL
IC 80C51 MCU FLASH 1K 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG FLYBACK INV ISO 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 4POS BLACK datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
MICRO 37C S 3" YEL NI datasheet.pdf