Vishay/Dale RN70E2490BRSL
RN70E2490BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70E2490BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 249 OHM 3/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN70E2490BRSL.pdf
Availability of RN70E2490BRSL
QUANTITY
RN70E2490BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70E2490BRSL
Internal Part NumberEIS-RN70E2490BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70E2490BRSL
Related LinksRN70E2, RN70E2490BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70E2490BRSL Details Description
Related parts for RN70E2490BRSL
CONN EDGECARD 50POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 6.2VWM 9VC 6TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IMPACT BP 4X16 RW SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 38.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf