Bourns Inc. 3299P-1-202
3299P-1-202 picture photo
Mfg. Part Number
3299P-1-202
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3299P-1-202.pdf
Availability of 3299P-1-202
QUANTITY
3299P-1-202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3299P-1-202
Internal Part NumberEIS-3299P-1-202
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTube
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.240" x 0.375" Face x 0.240" H (6.10mm x 9.53mm x 6.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3299P-1-202
Related Links3299P, 3299P-1-202 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3299P-1-202 Details Description
Related parts for 3299P-1-202
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 13W datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 3/8 UNF 5V 12" datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 250VAC 2SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 8TSSOP datasheet.pdf
20P MTA156 CONN ASSY 26AWG LF datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 392 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf