Vishay/Dale RN70E5362FRSL
RN70E5362FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70E5362FRSL
Brief Description
RES 53.6K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70E5362FRSL.pdf
Availability of RN70E5362FRSL
QUANTITY
RN70E5362FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70E5362FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70E5362FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70E5362FRSL
Related LinksRN70E5, RN70E5362FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70E5362FRSL Details Description
Related parts for RN70E5362FRSL
HANGER HEAT GUN OVRHEAD SECURITY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN TNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CABLE DSUB 25POS FML-2X14POS 1M datasheet.pdf
25' 12/3 SJOW FROG HIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 0.505 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
"MICRO 51 PIN 48 "" RBW JACKS" datasheet.pdf