Vishay/Vitramon VJ0402D0R3DLAAP
VJ0402D0R3DLAAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R3DLAAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.30PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R3DLAAP.pdf
Availability of VJ0402D0R3DLAAP
QUANTITY
VJ0402D0R3DLAAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R3DLAAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R3DLAAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.30pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R3DLAAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R3DLAAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R3DLAAP Details Description
Related parts for VJ0402D0R3DLAAP
RES SMD 86.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 342 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 33POS VERT datasheet.pdf
RES 200K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf