Vishay/Dale RN70E7151FBSL
RN70E7151FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70E7151FBSL
Brief Description
RES 7.15K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70E7151FBSL.pdf
Availability of RN70E7151FBSL
QUANTITY
RN70E7151FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70E7151FBSL
Internal Part NumberEIS-RN70E7151FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70E7151FBSL
Related LinksRN70E7, RN70E7151FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70E7151FBSL Details Description
Related parts for RN70E7151FBSL
RES ARRAY 15 RES 12K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/8 58A FME datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V 10% BX 1825 datasheet.pdf
WTB 1.25 WAFER 90 DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
TERM HOOK TONGUE datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 2POS datasheet.pdf