Vishay/Dale RN70E7961DBSL
RN70E7961DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70E7961DBSL
Brief Description
RES 7.96K OHM 3/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN70E7961DBSL.pdf
Availability of RN70E7961DBSL
QUANTITY
RN70E7961DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70E7961DBSL
Internal Part NumberEIS-RN70E7961DBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.96k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70E7961DBSL
Related LinksRN70E7, RN70E7961DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70E7961DBSL Details Description
Related parts for RN70E7961DBSL
CONN CARD EXTEND 128POS .050" datasheet.pdf
IC CLK GEN FIELD QUAD PROG 24QFN datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 200MHZ 369BGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.049" (1.25mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 14.22MM datasheet.pdf
RES 110 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf