Vishay/Dale RN70E9762FRSL
RN70E9762FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70E9762FRSL
Brief Description
RES 97.6K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70E9762FRSL.pdf
Availability of RN70E9762FRSL
QUANTITY
RN70E9762FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70E9762FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70E9762FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)97.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70E9762FRSL
Related LinksRN70E9, RN70E9762FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70E9762FRSL Details Description
Related parts for RN70E9762FRSL
IC FILTR 7TH ORDER 650KHZ 8-SOIC datasheet.pdf
IC SWIT PWM CM OVP UVLO HV TO3P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 630V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
BVZF 7.62/04/180 SN BK datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
BLADE BRISTOL 1.5MM 4" datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf