TE Connectivity AMP Connectors RN73C1E1K4BTD
RN73C1E1K4BTD picture photo
Mfg. Part Number
RN73C1E1K4BTD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RN73C1E1K4BTD.pdf
Availability of RN73C1E1K4BTD
QUANTITY
RN73C1E1K4BTD Order Process
Ship out your order
Specifications of RN73C1E1K4BTD
Internal Part NumberEIS-RN73C1E1K4BTD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information2-1879129-0 Statement of Compliance
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRN73, Holsworthy
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN73C1E1K4BTD
Related LinksRN73C1, RN73C1E1K4BTD Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RN73C1E1K4BTD Details Description
Related parts for RN73C1E1K4BTD
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
IC AMP AUD CLASS D BTL PWRSSO36 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 166MHZ 54BGA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf