TE Connectivity AMP Connectors RN73C1E5K9BTD
RN73C1E5K9BTD picture photo
Mfg. Part Number
RN73C1E5K9BTD
Brief Description
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RN73C1E5K9BTD.pdf
Availability of RN73C1E5K9BTD
QUANTITY
RN73C1E5K9BTD Order Process
Ship out your order
Specifications of RN73C1E5K9BTD
Internal Part NumberEIS-RN73C1E5K9BTD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information1879131-2 Statement of Compliance
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN73C1E5K9BTD
Related LinksRN73C1, RN73C1E5K9BTD Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RN73C1E5K9BTD Details Description
Related parts for RN73C1E5K9BTD
CONN SPRING CONT 54 POS .177 SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 430 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN FPC TOP 35POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
DIE RD 1.375 RADIO datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 1 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf