Vishay/Dale RNC50H1000BSB14
RNC50H1000BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1000BSB14
Brief Description
RES 100 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1000BSB14.pdf
Availability of RNC50H1000BSB14
QUANTITY
RNC50H1000BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1000BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1000BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1000BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1000BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1000BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1000BSB14
BANANA PLUG D-I-Y GOLD BLACK datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 630MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 4SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PANEL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE10 M25 datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 3W DO214AC datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf