Vishay/Dale RNC50H1001DSB14
RNC50H1001DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1001DSB14
Brief Description
RES 1K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1001DSB14.pdf
Availability of RNC50H1001DSB14
QUANTITY
RNC50H1001DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1001DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1001DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1001DSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1001DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1001DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1001DSB14
RES SMD 2.61KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 22PF 25V 1205 datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 44POS 5A datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIGGER HEX 14-SOIC datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 5A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PLC SPLITTER 2X8 2-GRADE SC/PC datasheet.pdf
1A LED driver with internal switch IC datasheet.pdf