Vishay/Dale RNC50H1001DSRE6
RNC50H1001DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1001DSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1001DSRE6.pdf
Availability of RNC50H1001DSRE6
QUANTITY
RNC50H1001DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1001DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1001DSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1001DSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1001DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1001DSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1001DSRE6
BOX PLASTIC GRAY 5.3"L X 5.08"W datasheet.pdf
LED RED ORANGE 500MA 7X9 SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-SON datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 6PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS SIGNAL MOD TIN datasheet.pdf