Vishay/Dale RNC50H1052FSB14
RNC50H1052FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1052FSB14
Brief Description
RES 10.5K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1052FSB14.pdf
Availability of RNC50H1052FSB14
QUANTITY
RNC50H1052FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1052FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1052FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1052FSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1052FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1052FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1052FSB14
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF RECEPT datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER FP SGL 8-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONDUCTOR BUSHING datasheet.pdf
T5007, 1N/C + 1N/O, FLEX 2 ACTUA datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF/SCREW datasheet.pdf
16 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf