AVX Corporation TPSA685K010Y1800
TPSA685K010Y1800 picture photo
Mfg. Part Number
TPSA685K010Y1800
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 1206
Datasheet Download
TPSA685K010Y1800.pdf
Availability of TPSA685K010Y1800
QUANTITY
TPSA685K010Y1800 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSA685K010Y1800
Internal Part NumberEIS-TPSA685K010Y1800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSA685K010Y1800
Related LinksTPSA685K, TPSA685K010Y1800 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSA685K010Y1800 Details Description
Related parts for TPSA685K010Y1800
FIXED IND 12MH 23MA 143 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 11.8KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
RES 60K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 865MA 540 MOHM datasheet.pdf
CIRCULAR CONNECTOR HARAX M12 / 4 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf