Vishay/Dale RNC50H1052FSBSL
RNC50H1052FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1052FSBSL
Brief Description
RES 10.5K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1052FSBSL.pdf
Availability of RNC50H1052FSBSL
QUANTITY
RNC50H1052FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1052FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1052FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1052FSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1052FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1052FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1052FSBSL
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
DGTL ISO RS422/RS485 16SOIC datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 60-SEC 28-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 70POS .4MM DUAL SMT datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT PCB 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 190V 5W SMBG datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 3W DO216AA datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPST-NO 3A 125V datasheet.pdf
1.5/PK" CIRCLE - 5/PK datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR RH 3% 6DFN datasheet.pdf