Vishay/Dale RNC50H1053FRR36
RNC50H1053FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1053FRR36
Brief Description
RES 105K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1053FRR36.pdf
Availability of RNC50H1053FRR36
QUANTITY
RNC50H1053FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1053FRR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H1053FRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1053FRR36
Related LinksRNC50H1, RNC50H1053FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1053FRR36 Details Description
Related parts for RNC50H1053FRR36
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1.18" 1MM 17POS datasheet.pdf
IC CONTROLLER GATE DR 16MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC RF REMOTE WIRELESS 20-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
STANDOFF datasheet.pdf
CAP CER 51PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf