Vishay/Dale RNC50H1053FSBSL
RNC50H1053FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1053FSBSL
Brief Description
RES 105K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1053FSBSL.pdf
Availability of RNC50H1053FSBSL
QUANTITY
RNC50H1053FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1053FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1053FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)105k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1053FSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1053FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1053FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1053FSBSL
ROUND STANDOFF 8-32 NYLON 2" datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 42.5MA 26.5 OHM datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 16-QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A 6WSON datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 9A 4 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
60758A106 REAR PLUNGER RETAINER datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEX KEY SET 9PC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 90W datasheet.pdf