Vishay/Dale RNC50H1621BRBSL
RNC50H1621BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1621BRBSL
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1621BRBSL.pdf
Availability of RNC50H1621BRBSL
QUANTITY
RNC50H1621BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1621BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1621BRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1621BRBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1621BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1621BRBSL Details Description
Related parts for RNC50H1621BRBSL
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
LED RED WHITE DIFF 1206 SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 2A 50 MOHM TH datasheet.pdf