Vishay/Dale RNC50H1070FSRE6
RNC50H1070FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1070FSRE6
Brief Description
RES 107 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1070FSRE6.pdf
Availability of RNC50H1070FSRE6
QUANTITY
RNC50H1070FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1070FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1070FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1070FSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1070FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1070FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1070FSRE6
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
MINITEK SHROUDED VERT HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100 DBL STR SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf