Vishay/Dale RNC50H1071BSB14
RNC50H1071BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1071BSB14
Brief Description
RES 1.07K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1071BSB14.pdf
Availability of RNC50H1071BSB14
QUANTITY
RNC50H1071BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1071BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1071BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1071BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1071BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1071BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1071BSB14
SWITCH DETECTOR 2MM HORZ MT SMD datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 1.1A 572 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.1W TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf