Vishay/Dale RNC50H1072FRR36
RNC50H1072FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1072FRR36
Brief Description
RES 10.7K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1072FRR36.pdf
Availability of RNC50H1072FRR36
QUANTITY
RNC50H1072FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1072FRR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H1072FRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1072FRR36
Related LinksRNC50H1, RNC50H1072FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1072FRR36 Details Description
Related parts for RNC50H1072FRR36
RES SMD 174K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 325MA 1.85 OHM TH datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 5V datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP FEEDTHROUGH AFC 10A Y2 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 7.62MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 8UF 10% 660VAC QC TERM datasheet.pdf