Vishay/Dale RNC50H1092DSBSL
RNC50H1092DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1092DSBSL
Brief Description
RES 10.9K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1092DSBSL.pdf
Availability of RNC50H1092DSBSL
QUANTITY
RNC50H1092DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1092DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1092DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1092DSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1092DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1092DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1092DSBSL
CONN HEADER VH SIDE 3POS 3.96MM datasheet.pdf
KIT METAL CLAD 10PF-1000PF 500V datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
DIP CODED ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CONN UNIV SLIDE LATCH KIT SZ 2 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 62 OHM 16DIP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 3.5A 40 MOHM TH datasheet.pdf